Archiv aktualit

17.09.2021 - Zpravodaj EKOLAMP - září 2021

Nové číslo Zpravodaje jsme opět naplnili zajímavými informacemi a novinkami. Přejeme Vám příjemné čtení.


30.07.2021 - Zpravodaj EKOLAMP - červenec 2021

Nové vydání našeho Zpravodaje Vás seznámí s novým sazebníkem recyklačních příspěvků, který začíná platit od 1. srpna letošního roku. Nejde však o jedinou novinku, kterou Vám přinášíme.


18.06.2021 - Zpravodaj EKOLAMP - červen 2021

Připravili jsme pro Vás nové vydání našeho Zpravodaje, ve kterém se mimo jiné dočtete, jak je to s vykazováním LED pásků, LED modulů a klasických žárovek nebo zjistíte, co znamená ekomodulace a proč se zavádí. Představíme Vám i nový list, který jsme nachystali do našeho Ekokoutku.


22.04.2021 - Zpravodaj EKOLAMP - duben 2021

Dubnové číslo Zpravodaje Vás seznámí s novými informačními materiály, které Vám odpoví na mnoho dotazů spojených s novým zákonem o výrobcích s ukončenou životností.


19.02.2021 - Zpravodaj EKOLAMP - únor 2021

V novém čísle Zpravodaje vám mimo jiné představíme loňské výsledky sběru, zopakujeme nejdůležitější změny, které s sebou přináší nová legislativa a seznámíme s metodickým pokynem Ministerstva životního prostředí, který se týká viditelného příspěvku na recyklaci.


01.02.2021 - Změna referentky obchodního oddělení

Od 1.2.2021 dochází ve společnosti EKOLAMP ke změně na pozici referentky obchodního oddělení. Naší novou kolegyní je paní Iva Slabá, kterou můžete kontaktovat na tel: 277 775 108, nebo e-mailem: klient@ekolamp.cz. Paní Janě Přibylové, která tuto funkci zastávala do konce ledna, děkujeme za dlouholetou spolupráci a přejeme jí hodně úspěchů v nové práci.


26.01.2021 - Viditelný příspěvek na recyklaci - metodický pokyn MŽP

Ministerstvo životního prostředí vydalo metodický pokyn, který slouží k vyjasnění postupu odděleného uvádění příspěvku na recyklaci na prodejních dokladech (viditelný příspěvek na recyklaci).

Tento metodický pokyn je určen zejména pro výrobce, distributory a poslední prodejce, na které se vztahuje povinnost odděleného uvádění příspěvku na recyklaci stanovená novým zákonem o výrobcích s ukončenou životností.


22.12.2020 - Provoz o svátcích

Během svátečních dnů bude provoz EKOLAMPu velmi omezen a kancelář uzavřena. Od 4. ledna Vám budeme opět plně k dispozici.

Děkujeme za pochopení a přejeme krásné svátky.


17.12.2020 - Zpravodaj EKOLAMP - prosinec 2020

V posledním letošním Zpravodaji najdete zejména důležité informace spojené s koncem roku.


20.10.2020 - Zpravodaj EKOLAMP - říjen 2020

Podzimní vydání Zpravodaje přináší informace z připravované legislativy a další důležité zprávy a zajímavosti.


24.08.2020 - Zpravodaj EKOLAMP - srpen 2020

Pomalu končí letošní léto. Věříme, že jste si o prázdninách odpočinuli, zregenerovali své síly a že jste Vy i Vaši blízcí zdraví a fit.I v tomto období pro Vás máme spoustu informací a zpráv, které Vám předkládáme v novém Zpravodaji.


18.06.2020 - Zpravodaj EKOLAMP - červen 2020

Nové číslo Zpravodaje přináší důležité informace i zajímavé novinky.


22.05.2020 - Návrat k běžnému provozu

Vzhledem k ukončení nouzového stavu vyhlášeného vládou a ukončení většiny restriktivních opatření k 25. 5. 2020, vrací se i EKOLAMP k běžnému provozu. Všichni zaměstnanci jsou tak dostupní během běžné pracovní doby.

Dle dostupných informací by všechna evidovaná sběrná místa měla již také fungovat bez omezení v rámci své běžné otevírací doby.


21.05.2020 - Předřadníky

Často se nás ptáte, zda je nutné za předřadníky hradit příspěvek na recyklaci. Po konzultaci s MŽP a právními specialisty Vám předkládáme odpověď.

Pro posouzení je klíčová skutečnost, že předřadníky jsou prodávány samostatně jako náhradní díl ke svítidlu a nikoliv jako komponenta, kterou do svítidla namontuje výrobce. Předpokládáme tedy, že je předřadník prodáván přímo konečnému uživateli za účelem, aby jej použil předpokládaným způsobem, tj. jako náhradní díl. Na základě těchto skutečností je možno uzavřít, že předřadníky mají za této situace status elektrozařízení a je tedy nutné odvádět za ně recyklační příspěvek.

Předřadníky by bylo možné posoudit jako komponentu v případě, kdy by byly určeny k dalšímu zpracování výrobcem, a nemohly by tedy být považovány za finální výrobky určené koncovému zákazníkovi. V takovém případě by se tedy nejednalo o elektrozařízení a nemusel by za ně být odváděn recyklační příspěvek.

Odpovědi na další časté otázky k zařazování naleznete zde. Upozorňujeme však, že dle příslušné legislativy je vždy na výrobci, aby správně zařadil příslušné elektrozařízení do odpovídající skupiny. Ačkoliv Ekolamp vyvíjí veškeré možné úsilí, aby poskytoval vždy přesné, úplné a aktuální informace, lze doporučení Ekolampu týkající se zařazení elektrozařízení považovat pouze za nezávazná.


20.04.2020 - Zpravodaj EKOLAMP - duben 2020

Nové číslo našeho Zpravodaje jsme opět naplnili důležitými informacemi i zajímavými novinkami. Přejeme vám příjemné čtení.


27.03.2020 - Důležité oznámení

Informace k fungování kolektivního systému EKOLAMP v průběhu nouzového stavu a doby platnosti vládních opatření k omezení šíření koronaviru

1. Svozy elektroodpadu přes kolektivní systém EKOLAMP fungují beze změn, stejně tak i následná recyklace. Sběrná místa tak mohou objednávat odvozy elektroodpadu bez omezení.
2. V případě potřeby se můžete obrátit na příslušné zaměstnance EKOLAMPu i na regionální zástupce. Všechny potřebné kontakty jsou k dispozici na našich webových stránkách. S ohledem na to, že většina zaměstnanců pracuje z domova, může být reakční doba o něco delší než obvykle.
3. Centrální pevná linka do EKOLAMPu - 277 775 111 - je obsluhována v pracovní dny přibližně od 9:00 do 17:00 hod. V případě, že někdo aktuálně nezvedne sluchátko, ozýváme se standardně v nejkratší možné době zpět.
4. Upozorňujeme, že nemáme k dispozici údaje o dočasně uzavřených sběrných místech, a proto tyto změny nejsou zaneseny ani do naší mapy sběrných míst. Pro ověření dostupnosti konkrétního sběrného místa prosím kontaktujte jeho provozovatele.

S přáním pevného zdraví,
tým EKOLAMP


21.02.2020 - Zpravodaj EKOLAMP - únor 2020

První letošní Zpravodaj přináší novinky pro letošní rok i ohlédnutí za rokem minulým.


12.02.2020 - EKOLAMP 2019

Pro své partnery jsme připravili bilanční materiál, který přehledně mapuje celý loňský rok.

Dokument shrnuje důležité momenty roku 2019, o kterých jsme Vás v průběhu celého roku informovali. Věříme, že takto pohromadě budou pro Vás i pro nás komplexním ohlédnutím za tím, co všechno se nám společně podařilo za jeden rok uskutečnit.


19.12.2019 - Zpravodaj EKOLAMP - prosinec 2019

Přinášíme Vám nové číslo Zpravodaje a přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků.


18.10.2019 - Zpravodaj EKOLAMP - říjen 2019

Dny se začínají zkracovat a podzimní počasí se pomalu hlásí o slovo. V tomto, někdy trochu nevlídném čase, jsme pro Vás nachystali nové číslo našeho Zpravodaje, které je opět plné novinek, zajímavostí a zpráv.


15.10.2019 - Soutěž Zrecykluj to!

Ode dneška až do 15. listopadu 2019 můžete soutěžit s naší mobilní hrou Zrecykluj to! Více informací naleznete na www.zrecyklujto.cz.


16.08.2019 - Zpravodaj EKOLAMP - srpen 2019

V prázdninovém vydání našeho Zpravodaje naleznete důležité informace a novinky, které jsme pro Vás připravili.


13.06.2019 - Zpravodaj EKOLAMP - červen 2019

Přinášíme vám Nové číslo Zpravodaje, ve kterém vám mimo jiné chceme představit naši novou mobilní hru Zrecykluj to!.


18.04.2019 - Zpravodaj EKOLAMP - duben 2019

Nové číslo Zpravodaje jsme opět naplnili důležitými informacemi i zajímavými novinkami. Přejeme vám příjemné čtení.


21.02.2019 - Zpravodaj EKOLAMP - únor 2019

První letošní Zpravodaj přináší mnoho zajímavých informací a odkazů na důležité dokumenty.


04.01.2019 - Změny od 1.1.2019 - podrobné informace

Vážení zákazníci,

připravili jsme pro vás dokument, který podrobně informuje o změnách platných od 1. ledna 2019.


05.12.2018 - Vzor nového měsíčního výkazu o množství elektrozařízení

Vážení účastníci,

znovu připomínáme, že od 1. ledna 2019 budou v České republice aplikovány změny související s úpravou struktury skupin elektrozařízení. Z původních deseti skupin nově vzniká skupin šest a do systému zpětného odběru budou zahrnuta i svítidla z domácností. Více informací naleznete zde.
Vzhledem k rozdělení svítidel do dvou nových skupin bylo nutné upravit měsíční výkaz o množství elektrozařízení, který bude v informačním systému přístupný od 1. února pro vyplnění údajů za leden 2019. Abyste se mohli připravit na tyto změny, níže naleznete novou podobu tohoto výkazu.

Vzor měsíčního výkazu o množství elektrozařízení


30.10.2018 - Změny v zařazování výrobků uvedených na trh

Vážení účastníci,

dovolte mi upozornit vás na legislativní změny, které začnou v České republice platit od 1. ledna 2019. Změny se týkají úpravy struktury skupin elektrozařízení - původních deset skupin se přerozděluje a nově vzniká skupin šest, navíc budou do systému zpětného odběru zahrnuta i svítidla z domácností. Veškerá svítidla se budou dělit do dvou nových skupin podle velikosti – velká elektrozařízení (nad 50 cm) a malá elektrozařízení (do 50 cm).
Uvedené změny se tak dotknou mnoha výrobců, kteří dosud svítidla z domácností vykazovat nemuseli. Rádi bychom Vás proto požádali o prověření, zda se tato změna netýká i vaší společnosti.
Podrobnější informací naleznete na této webové stránce. V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Děkujeme, obchodní oddělení EKOLAMP


23.10.2018 - Upozornění na nesrovnalost ve vykazování

Vážení účastníci,

na základě prováděných auditů jsme zjistili často se vyskytující nesrovnalost při vykazování elektrozařízení uváděných na trh. Jde o případ, kdy zákazník reklamuje zakoupený výrobek, který nefunguje a dostane za něj náhradní funkční výrobek. Oba výrobky (nefunkční i funkční) byly uvedeny na trh a je tedy třeba za oba uhradit příspěvek na recyklaci, oba totiž budou recyklovány, ten nefunkční hned, ten funkční, až doslouží. Chtěli bychom vás požádat o kontrolu vašich postupů, aby k této chybě nadále nedocházelo.

Děkujeme, obchodní oddělení Ekolamp


15.10.2018 - Zpravodaj EKOLAMP - říjen 2018

V říjnovém čísle Zpravodaje Vám především připomeneme legislativní změny ve struktuře elektrozařízení a s nimi související úpravy ve vykazování.


17.08.2018 - Zpravodaj EKOLAMP - srpen 2018

V srpnovém čísle Zpravodaje Vám přinášíme zejména informace k legislativním úpravám. Nechybí ale ani další novinky od nás i z Evropy.


15.06.2018 - Zpravodaj EKOLAMP - červen 2018

Přinášíme Vám nové číslo Zpravodaje.

Co jsme pro Vás tentokrát nachystali? Mimo jiné Vás seznámíme se změnami plynoucími z Obecného nařízení o ochraně dat a ukážeme Vám nová videa, která vznikla ve spolupráci s oblíbenými youtubery. Na jaře také proběhlo několik zajímavých akcí, o kterých bychom Vás rádi informovali.


24.05.2018 - Spuštění GDPR modulu v informačním systému

Vážené dámy a pánové,

v rámci adaptace na nové povinnosti vycházející z Obecného nařízení o ochraně dat (GDPR) účinného od 25. května 2018 pro Vás připravil Ekolamp nové možnosti přímo v Informačním systému EKOLAMP, jehož pomocí nám své osobní údaje v návaznosti na uzavřené smlouvy předáváte. Od nynějška tak v Informačním systému EKOLAMP najdete jak základní informace o Vašich právech, tak nástroj na jejich využívání. Zároveň jsme drobně upravili některá technická opatření, aby Vaše data byla ještě ve větším bezpečí než doposud. V minulosti jsme žádný bezpečnostní incident týkající se osobních údajů nezaznamenali a udělali jsme maximum pro to, aby se tak nestalo ani v budoucnosti.

Těšíme se na další úspěšnou spolupráci,

Váš tým EKOLAMP


17.04.2018 - Zpravodaj EKOLAMP - duben 2018

Dubnové číslo Zpravodaje je tady. Přejeme Vám hezké čtení a příjemné jarní dny.


12.02.2018 - Zpravodaj EKOLAMP - únor 2018

Přinášíme vám nové číslo Zpravodaje a přejeme příjemné čtení.


03.01.2018 - Nárok na motivační odměny - fakturace

Vážení klienti,

pokud máte nárok na odměnu dle Motivačního programu, můžete již nyní vystavit fakturu s datem uskutečnění zdanitelného plnění (DUZP) 31.12.2017. Tato faktura musí být do Ekolampu doručena do 31.1.2018, poté nárok na odměnu zaniká.

Nejste-li si jistí výší fakturace, vyčkejte na podklady pro vystavení faktur, které každoročně zasíláme do 10. ledna. Tyto podklady jsou rozesílány elektronicky v návaznosti na uzavření roku 2017 v informačním systému EKOLAMP.


20.12.2017 - PF 2018

Děkujeme Vám za spolupráci v roce 2017 a přejeme Vám veselé Vánoce a šťastný nový rok.


20.12.2017 - Provoz o svátcích

Během svátečních dnů budeme pracovat ve velmi omezeném režimu. Od 2. ledna Vám budeme opět plně k dispozici.


11.12.2017 - Zpravodaj EKOLAMP - prosinec 2017

Poslední letošní číslo našeho Zpravodaje naleznete zde. Přejeme Vám krásné předvánoční období.


27.09.2017 - Zpravodaj EKOLAMP - září 2017

Přinášíme Vám nové číslo našeho Zpravodaje.


25.09.2017 - Provoz v pátek 29.9.2017

V pátek 29. září bude pražská kancelář společnosti Ekolamp uzavřena. Provoz bude plně obnoven opět od pondělí 2. října.

Děkujeme za pochopení.


26.07.2017 - Zpravodaj EKOLAMP - červenec 2017

Nové číslo Zpravodaje přináší opět aktuality a zajímavosti z dění EKOLAMPu.


29.06.2017 - Provoz Ekolampu o prázdninách

V týdnu od 3. do 7. července bude v Ekolampu omezený provoz z důvodu čerpání dovolené velké části zaměstnanců.
Od pondělí 10. července do konce prázdnin bude provoz téměř normální, pouze s ohledem na čerpání dovolené jednotlivými zaměstnanci může dojít k částečnému, krátkodobému omezení.

Děkujeme za pochopení.


11.05.2017 - Zpravodaj EKOLAMP - květen 2017

Přinášíme Vám aktuální číslo našeho Zpravodaje a přejeme příjemné čtení.


23.02.2017 - Termín pro podání žádosti o refundaci příspěvků na recyklaci se blíží

Chtěli bychom Vás upozornit, že máte posledních pár dní na podání žádosti o refundaci příspěvků na recyklaci za elektrozařízení vyvezená mimo území ČR v roce 2016. V souladu se zákonem o odpadech je možné ji podat nejpozději do 28.února 2017. Později dodané žádosti jsme nuceni vrátit jako zamítnuté.


31.01.2017 - Termín pro podání žádosti o refundaci příspěvků na recyklaci

Chtěli bychom Vás upozornit, že žádosti o refundaci příspěvků na recyklaci za elektrozařízení vyvezená mimo území ČR v roce 2016 je možné podat v souladu se zákonem o odpadech nejpozději do 28.února 2017. Později dodané žádosti jsme nuceni vrátit jako zamítnuté. Pokud je to možné, prosíme Vás o zaslání žádostí co nejdříve, a to včetně vyjádření předpokládaného nároku na refundaci.


12.01.2017 - Rozúčtování k faktuře

Od letošního roku jsme pro výrobce a dovozce osvětlovacích zařízení připravili novinku v podobě rozúčtování k faktuře. Součástí každé faktury příspěvku na recyklaci tak bude nyní přehled, za kolik vykázaných kusů osvětlovacích zařízení je faktura vystavena a také jakých období se týká.
Faktury EKOLAMP vystavuje vždy až po dosažení částky 2 tisíce Kč bez DPH, jinak se částka převádí do dalších období a fakturuje se až po dosažení této minimální hranice, nejpozději však na konci roku. Rozúčtování k faktuře tak usnadní práci zejména těm účastníkům, kteří dosahují malých částek - pomocí rozpisu totiž ihned uvidí všechny údaje, ze kterých se vypočítala fakturovaná částka za více období.


20.12.2016 - PF 2017

Děkujeme Vám za skvělou spolupráci v letošním roce a přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátků.


14.12.2016 - Zpravodaj EKOLAMP - prosinec 2016

V předvánočním čase Vám přinášíme poslední letošní novinky.


18.10.2016 - Zpravodaj EKOLAMP - říjen 2016

V podzimním čísle našeho Zpravodaje naleznete zajímavé zprávy a aktuální informace. Přejeme příjemné čtení.


29.09.2016 - Oznámení

Ke konci září v Ekolampu končí účetní Jana Bočková. V případě, že potřebujete řešit záležitosti, které jste dosud řešili s ní, obracejte se prozatím na finančního ředitele Ing. Alexandra Hanouska (tel: 277 775 103, finance@ekolamp.cz).


27.07.2016 - Zpravodaj EKOLAMP - červenec 2016

Dnes jsme pro Vás vydali nové číslo EKOLAMP zpravodaje.


08.06.2016 - Mobilní aplikace "Kam s ní?"Rádi bychom Vás informovali o vzniku nové mobilní aplikace "Kam s ní?", která spotřebitelům poradí, které světelné zdroje patří do zpětného odběru a jak s nimi naložit, když doslouží.

Bližší informace a odkazy ke stažení naleznete zde.


15.04.2016 - Pravidla sběru svítidel

Vážení zákazníci,

s ohledem na výrazný vzestup neshod při sběru vysloužilých průmyslových svítidel si Vás dovolujeme požádat o jejich důslednější kontrolu a přípravu před předáním k recyklaci.

Prosíme Vás zejména o dodržování těchto pravidel:
- ze svítidla musí být demontován světelný zdroj (světelný zdroj lze Ekolampu předat ve standardizovaných nádobách – více na www.ekolamp.cz)
- svítidlo musí být kompletní (nikoliv jen např. plastové kryty)

Nedodržování těchto základních pravidel vede k porušování platné legislativy, k neúměrné ekonomické zátěži a k závažným neshodám v logistických a recyklačních procesech.
V případě dotazů či potřeby podrobnějších informací spojených s přípravou, objednáním či realizací odvozu elektrozařízení je Vám k dispozici dispečerka Ekolampu Věra Dušková - tel: 731 549 822, e-mail: duskova@ekolamp.cz.

Pokud výše uvedená pravidla dodržujete nebo se na Vašem sběrném místě vysloužilá průmyslová svítidla nevyskytují, považujte tuto zprávu za informativní.

Velmi děkujeme za spolupráci, tým EKOLAMP


07.01.2016 - Odměna dle motivačního programu

Upozorňujeme všechny smluvní partnery, kteří chtějí uplatnit svůj nárok na odměnu podle motivačního programu za rok 2015, že tak mohou učinit nejpozději do 20. ledna 2016. Na později přijaté faktury nemusí brát EKOLAMP zřetel. K faktuře je nutné doložit potřebné dokumenty prokazující fakturované skutečnosti.


17.12.2015 - Provoz - vánoční svátky

Vážení klienti a partneři kolektivního systému EKOLAMP,

po celoroční usilovné práci jsme se i my rozhodli strávit poslední dny roku se svými rodinami a přáteli.
Od 21. do 31. prosince 2015 tak bude fungování naší pražské kanceláře a regionálních zástupců zásadně omezeno.
K běžnému provozu se vrátíme od 4. ledna 2016.

Naše sběrná síť je Vám k dispozici neustále dle otevírací doby jednotlivých smluvních partnerů po celý rok.

S přáním příjemného a klidného strávení vánočních svátků a Nového roku,

Váš tým EKOLAMP


08.12.2015 - Roční hlášení výrobců a dovozců

Upozorňujeme účastníky kolektivního systému EKOLAMP (výrobce a dovozce osvětlovacích zařízení), že v období od 1. do 10. ledna 2016 je potřeba vyplnit a odeslat Roční výkaz o množství elektrozařízení (Roční hlášení).
(Návod - práce s IS)

Děkujeme za spolupráci.


09.11.2015 - Vánoční světelné řetězy - informace pro výrobce a dovozce

Dle názoru Ministerstva životního prostředí jsou světelné řetězy s LED žárovkami s bateriemi či s transformátorem elektrozařízením ve smyslu § 37g písm. a) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech (dále jen "zákon o odpadech"). Tato zařízení lze zařadit do skupiny č. 5 osvětlovací elektrozařízení dle přílohy č. 7 zákona o odpadech, a to konkrétně do podskupiny č. 5.6b -  Ostatní osvětlovací zařízení nebo zařízení pro šíření nebo řízení osvětlení, s výjimkou přímo žhavených žárovek v jiné podskupině neuvedené.

Z toho vyplývá, že:

- pokud výrobce určí, že je světelný řetěz určený pro komerční sféru, musí za něj odvést recyklační příspěvek za svítidlo. Vánoční světelné řetězy určené pro domácnost výrobce nevykazuje a ani za ně neodvádí recyklační příspěvky.

- pokud řetěz obsahuje vyměnitelné LED zdroje (šroubovací LED žárovky), výrobce odvede recyklační příspěvek za každý obsažený světelný zdroj bez ohledu na to, zda je řetěz určen pro domácnost nebo pro komerční sféru.

V případě dotazů se neváhejte obrátit na naše obchodní oddělení.


07.09.2015 - Měsíční hlášení o počtu kusů uvedených na trh

Upozorňujeme účastníky kolektivního systému EKOLAMP (výrobce a dovozce osvětlovacích zařízení), že pravidelné měsíční hlášení je potřeba vyplnit a odeslat nejpozději do 10. dne následujícího měsíce. Měsíční hlášení vyplňte a odešlete i v případě, že jste ve vykazovaném měsíci neuvedli na trh žádná osvětlovací zařízení (do kolonek vypište nuly).

Děkujeme za spolupráci.


09.06.2015 - Výroční zpráva 2014

Rádi bychom Vás informovali o vystavení Výroční zprávy za rok 2014.


20.05.2015 - Zpravodaj EKOLAMP - květen 2015

Dnes jsme pro Vás vydali nové číslo EKOLAMP zpravodaje.


21.04.2015 - Novinky z Ekolampu

Rádi bychom Vás informovali, že i na tomto místě budete mít nově k dispozici přehled aktualit a zpráv z dění kolektivního systému Ekolamp.